Pałac Parlamentu

05 lipiec 2013.

186
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Pałac Parlamentu4.50 out of 50 based on 2 voters.


Do największych atrakcji turystycznych Bukaresztu należy Pałac Parlamentu (Palatul Parlamentului). Jest to jedna z największych budowli w Europie, która niezwykle efektownie prezentuje się na tle rumuńskiej stolicy.

Rumunia - Bukareszt | Palatul Parlamentului
Rumunia - Bukareszt | Palatul Parlamentului (by Gaspar Serrano)

Gmach wybudowany został na polecenie Nicolae Ceauşescu, który w latach 80. XX wieku był przywódcą Rumunii. Na jego życzenie zespół aż 700 architektów i 20 tysięcy robotników pracujących na trzy zmiany, zarówno w dzień, jak i w nocy, wzniósł przywódcy swoisty pomnik.

Budowę pałacu rozpoczęto w 1984 roku, ale kiedy wybuchła rewolucja w 1989 roku i wraz z nią upadł reżim Ceauşescu, budowy zaniechano. Wówczas zasadnicza część obiektu była już gotowa, choć należy zaznaczyć, iż budowa pałacu trwa do dziś.

 

Koszt wzniesienia pałacu szacuje się na ponad miliard dolarów. Ten monumentalny obiekt wyposażony jest w steki żyrandoli, zaś 90 metrów pod ziemią umiejscowiono schron na wypadek wojny bądź też innego zagrożenia z zewnątrz. W jego wnętrzu znajduje się wiele osobliwości, do których zaliczyć należy ważący kilkanaście ton dywan oraz salę o ścianach obitych jedwabiem.

Gmach pałacu ma ponad 360 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a kubatura wynosi 2,5 mln m3. Budynek liczy sobie 12 kondygnacji i aż 1100 pomieszczeń. Jest co najmniej trzykrotnie większy od francuskiego Wersalu, a swą wielkością niemalże dorównuje amerykańskiemu Pentagonowi.

Rumunia | Pamiątka reżimu Nicolae Ceauşescu
Rumunia | Pamiątka reżimu Nicolae Ceauşescu (by hanspoldoja)

Realizacja obiektu pociągnęła za sobą konieczność zrównania z ziemią kilkunastu cerkwi, trzech klasztorów oraz setek wspaniałych, zabytkowych kamienic.

W czasach panowania Nicolae Ceauşescu budynek nazwany został Pałacem Ludu, jednakże w czasie rewolucji z 1989 roku nadano mu współczesne miano, z racji tego, iż w tym właśnie miejscu zebrał się pierwszy wolny parlament.

Na wschód od Pałacu Parlamentu rozpościera się Bulevardul Unirii, który w planach przywódcy Rumunii miał dorównywać paryskim Polom Elizejskim. Jest to szeroka arteria, licząca sobie ponad 3 km długości i przecinająca ogromną Piaţa Unirii, która została wytyczona po doszczętnym zniszczeniu dużej części starówki. Ogromne wrażenie na turystach robi fontanna znajdująca się pośrodku ronda.

Lokalizacja:

Pałac Parlamentu położony jest na południowy zachód od centrum miasta i na zachód od Piaţa Unirii.

Brak powiązanych artykułów