Rumunia leży w Europie Północno-Wschodniej, otoczona przez kilka krajów, posiadając też mały odcinek wybrzeża nad Morzem Czarnym.

Na wschodzie i południu Rumunia jest względnie płaska, natomiast w głębi kraju i na zachodzie jej krajobraz kształtują Karpaty.

Rumunia | Na wypoczynek nad Morzem Czarnym poleca się czerwiec i wrzesień

Rumunia | Na wypoczynek nad Morzem Czarnym poleca się czerwiec i wrzesień (Beach by Nicu Buculei na licencji CC BY-SA 2.0)

Kilka słów o klimacie Rumunii

Klimat Rumunii można ogólnie określić jako umiarkowanie kontynentalny. Oznacza to, że zimy są często mroźne i śnieżne, zaś lata gorące, a nawet upalne. Ilość opadów nie jest właściwie bardzo duża, lokalnie w wyżej położonych regionach Karpat można stwierdzić większą ich ilość. Większość opadów występuje zwykle wiosną i latem, ale również zimą, przeważnie w postaci śniegu. W dolinach śnieg leży przeciętnie półtora miesiąca, a w wyższych regionach nawet trzy i pół miesiąca.

Nad czarnomorskim wybrzeżem nawet zimą panuje stosunkowo łagodny klimat. W głębi kraju i na przykład w dolinie Dunaju, zimy bywają naprawdę mroźne. Zaskakujące jest często nagłe przejście od zimy do lata. Wiosna jest przeważnie mało wyraźnie zaznaczona i klimatycznie zmienna. Za późne lato i jesień są bardzo dobrze widoczne i z reguły suchsze.

Opady

Suma opadów maleje z północy na południe, od zachodu na wschód i od gór w kierunku dolin. W Karpatach może spaść do 1400 mm deszczu, w regionie Mołdawii do 600 mm, w Siedmiogrodzie do 700 mm, a w dolinie Dunaju do 500 mm. Delta Dunaju stanowi najbardziej ubogi pod względem opadów region Rumunii. Najwięcej deszczu pada z reguły w czerwcu.

Rumunia (Braszów) | Na wycieczki i zwiedzanie kraju nadają się przede wszystkim miesiące przejściowe

Rumunia (Braszów) | Na wycieczki i zwiedzanie kraju nadają się przede wszystkim miesiące przejściowe (17 Brasov (14) by TijsB na licencji CC BY-SA 2.0)

Ze względu na wpływy kontynentalne klimat Rumunii może przybierać wartości ekstremalne. To znaczy: zima może być łagodna, ale też skrajnie mroźna (temperatury dochodzą do minus 25°C). Podobnie lato: może być przyjemnie ciepłe, albo upalne i bardzo suche (temperatury w Rumunii mogą przekraczać +40°C). Pogoda w Rumunii jest trudna do przewidzenia, ponieważ w poszczególnych latach występują znaczne różnice. Tak więc po deszczowym lecie w jednym roku może nadejść w roku następnym lato stulecia. Podobnie bywa z zimami.

Zróżnicowanie klimatyczne

Pod względem klimatycznym można wyróżnić w Rumunii trzy regiony, które wykazują wyraźne różnice.

  • Obszar wybrzeża nad Morzem Czarnym charakteryzuje stosunkowo łagodny klimat. Lata są słoneczne, ale niezbyt upalne, ponieważ można tutaj zawsze liczyć na przyjemną bryzę.
  • W Karpatach występują mroźne zimy i piękne, ale chłodne lata.
  • W dolinach Rumunii zimy są zwykle chłodne i z małą ilością słońca, za to lata bywają słoneczne i przez to upalne.

Rumunia | Na narty do Rumunii najlepiej wybrać się w lutym lub w marcu

Rumunia | Na narty do Rumunii najlepiej wybrać się w lutym lub w marcu (Postăvaru Mt, Brasov, Romania -- Dec 2000 by Ray_LAC na licencji CC BY 2.0)

Plażowanie, narty czy piesze wędrówki?

Najlepszy czas na podróż do Rumunii zależy od celu wyprawy. Na jazdę na nartach trzeba oczywiście wybrać miesiące zimowe. Jakkolwiek z opadami śniegu trzeba się liczyć nawet do maja, to godny polecenia jest okres od końca lutego do marca; śniegu jest jeszcze dużo, a przy tym nie doskwierają zbyt niskie temperatury.

Na wędrówki po Karpatach nadają się przede wszystkim miesiące od czerwca do września. W tym czasie możliwy jest również udany urlop wypoczynkowy nad Morzem Czarnym. Latem jest tutaj bardzo gorąco, tak że polecić można miesiące czerwiec i wrzesień, jako najodpowiedniejsze.

Na wycieczki i zwiedzanie kraju nadają się przede wszystkim miesiące przejściowe, które zwłaszcza na południu i zachodzie mogą być bardzo łagodne. Na wschodzie można liczyć latem na długie okresy słońca, podczas gdy na zachodzie, także latem, może często padać.

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...