Rumunia jest jednym z najbardziej tajemniczych krajów południowo-wschodniej Europy. To właśnie tu, w pierścieniu górskich szczytów, znajduje się jedna z najbardziej mrocznych krain, osławiona w literaturze i filmie, siedziba wampirzego rodu – Transylwania...

Rumunia | Zamek w Branie

Rumunia | Zamek w Branie (by Bogdan Lungu na licencji FreeImages)

Położenie i warunki naturalne

Państwo to graniczy z Bułgarią, Ukrainą, Węgrami, Serbią i Mołdawią, a od południowego wschodu oblewają je wody Morza Czarnego. Południowa granica Rumunii biegnie wzdłuż Dunaju, który właśnie na terenie tego państwa kończy swój bieg.

W miejscu, gdzie ta jedna z najdłuższych i najważniejszych rzek Europy wpada do Morza Czarnego, powstała przepiękna kraina zwana Deltą Dunaju. Miejsce to jest Światowym Rezerwatem Biosfery.

W rumuńskim krajobrazie dominują tereny górskie – Karpaty, które są nietypowo i niezwykle malowniczo położone w centralnej części kraju.

Najwyższym szczytem Rumunii jest Moldoveanu mierzący 2544 m n.p.m., położony w paśmie Karpat Południowych.

We wnętrzu pierścienia górskich szczytów, znajduje się Wyżyna Siedmiogrodzka, zwana także Transylwanią – krainą niezwykle tajemniczą, znaną z licznych opowieści o wampirach. Na południu kraju Karpaty stopniowo tworzą łagodne wzgórza, przechodząc w Równinę Bărăgan.

Rumunia | Delta Dunaju

Rumunia | Delta Dunaju (Pelecanus onocrotalus Danube Delta Romania by Adi Daniel Antone na licencji CC BY 2.0)

Klimat

Rumunia leży w strefie klimatu umiarkowanego. Chłodne i pochmurne zimy wynagradza tutejsze słoneczne lato. Najpiękniejsza pogoda trwa od czerwca do października, optymalny termin wyjazdu do Rumunii należy jednak ustalić w zależności od interesujących nas atrakcji (Narty? Zwiedzanie?) i regionu, który pragniemy odwiedzić.

Ludzie i kultura

Państwo o powierzchni 237,5 tys. km² liczy ponad 22 miliony mieszkańców. Językiem urzędowym kraju jest rumuński, wiele osób posługuje się tu także węgierskim.

Większość Rumunów wyznaje prawosławie, protestanci i katolicy stanowią nieliczny procent.

Rumunia jest państwem o bardzo bogatej historii i ciekawej, oryginalnej kulturze. W chwili obecnej państwo to dzieli się na 41 okręgów oraz jedno miasto wydzielone – Bukareszt. Do krain historycznych Rumunii należą: Wołoszczyzna, Mołdawia, Dobrudża, Banat i Siedmiogród. Od 2004 roku Rumunia stała się członkiem NATO, zaś w 2007 roku razem z Bułgarią wstąpiła do Unii Europejskiej.

Rumuni są narodem bardzo przyjaznym, otwartym i gościnnym. Życzliwość tutejszych mieszkańców, ich mentalność i zwyczaje najlepiej poznamy przy wspólnym posiłku. Specjały rumuńskiej kuchni, zarówno te bardziej, jak i te mniej znane z pewnością nas nie zawiodą.

Rumunia | Pałac Peleş

Rumunia | Pałac Peleş (by Cris Matei na licencji FreeImages)

Zabytki

Rumunia staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, niemniej jednak wciąż pozostaje niezwykle tajemniczą i egzotyczną krainą.

Wiele zabytków kraju znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Spędzając urlop w tym niezwykłym kraju nie można ominąć miejsc kilku szczególnie pięknych i wartościowych miejsc. Należą do nich przede wszystkim malowane zespoły klasztorne Bukowiny, które poza religijnymi, pełniły także funkcje obronne. Miejscem o szczególnej wartości sentymentalnej dla Polaków, z pewnością będą polskie wsie Bukowiny. Po dziś dzień żyją w nich potomkowie naszych rodaków, którzy posługują się archaiczną polszczyzną. Ludność polskiego pochodzenia osiedliła się w tych regionach pod koniec XVIII wieku.

W większości programów wycieczek do Rumunii znajduje się Bran – miasto mogące poszczycić się malowniczo położonym, średniowiecznym zamkiem. To właśnie tu, jak głosi legenda, znajdowała się siedziba rodowa Włada Palownika – sławnego hrabiego Draculi.

Rumunia | Nadczarnomorski kurort Mamaja

Rumunia | Nadczarnomorski kurort Mamaja (Mamaia pontoon bridge by Mihai Bojin na licencji CC BY 2.0)

Niezwykłym urokiem poszczycić się może także stolica kraju – Bukareszt, Braszów, Jassy, Konstanca i średniowieczna Sighişoara z przepiękną wieżą zegarową i domem demonicznego hrabiego.

Za miasteczka o niezwykłym klimacie uważane są także Sybin i Sapanta. Do tutejszych atrakcji należą oczywiście liczne muzea i parki narodowe. Ruiny zamku Poienari w Karpatach, uważane są za prawdziwą siedzibę Draculi, jednakże zwiedzając Rumunię sami najlepiej ocenimy, która z domniemanych siedzib hrabiego najbardziej odpowiada naszym wyobrażeniom.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Geografia Hiszpanii Geografia Hiszpanii
Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi:...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...