Plac Owidiusza

05 lipiec 2013.

185
com_content.article
(8 razy zagłosowano, średnia ocena 4.75 na 5)
Plac Owidiusza4.75 out of 50 based on 8 voters.


Niewiele osób wie, że to właśnie w Konstancy zmarł Owidiusz, twórca słynnych elegii rzymskich. Na jego cześć jeden z placów Konstancy został nazwany jego imieniem.

Rumunia | Pomnik Owidiusza na tle Muzeum Historii i Archeologii
Rumunia | Pomnik Owidiusza na tle Muzeum Historii i Archeologii (by alexpanoiu)

Piaţa Ovidiu – Plac Owidiusza jest najważniejszym zabytkiem miasta, choć należy szczerze przyznać, że oszpecono go monumentalnymi budynkami, wzniesionymi w ostatnich latach panowania Ceauşescu.

Plac Owidiusza bynajmniej nie pełni funkcji publicznych, a jest jedynie atrakcją turystyczną. To ulubione miejscem spotkań miejscowej ludności.

 

Na Placu Owidiusza zlokalizowane jest Muzeul de Istorie Naţionala şi Arheologie, czyli Muzeum Historii i Archeologii, które przyciąga wzrok swą wieżyczką widniejącą na zwieńczeniu.

Będąc na placu Owidiusza naprawdę szkoda byłoby zaniechać wizyty w muzeum, gdzie zgromadzono liczne znaleziska archeologiczne Rumunii.

Konstanca była niegdyś stolicą regionu Rumunii – Dobrudży, a znaleziska archeologiczne wspaniale obrazują dawne bogactwo tego obszaru. Wśród muzealnych eksponatów znalazły się m.in.: kieł mamuta, narzędzia służące do polowania, gliniane naczynia, broń oraz monety.

Prawdziwym „białym krukiem” kolekcji muzeum Konstanty są słynne figurki, zwane „Myśliciel i jego żona” (Gânditorul şi femeia sa). Zostały one wydobyte z nekropolii Cernavoda. Specjaliści twierdzą, że pochodzą z około V-IV wieku p.n.e.

Rumunia | Antyczny pieśniarz zagubiony w miejskim zgiełku
Rumunia | Antyczny pieśniarz zagubiony w miejskim zgiełku (by alexpanoiu)

Wartym uwagi eksponatem jest także białe marmurowe popiersie Izydy oraz Podwójna Nemezis – dwie statuetki sprawiedliwych bogiń umieszczone w miniaturowej świątyni.

Przez turystów za najbardziej fascynującą rzeźbę uważany jest Wąż Glykona (Šarpele mistic Glycon) z II w. p.n.e. Wąż ma głowę antylopy, oczy, uszy i długie włosy człowieka oraz ogon lwa.

W bezpośrednim sąsiedztwie gmachu muzeum urządzono na powietrzu ekspozycję fragmentów starożytnych budowli: kapiteli, części portali oraz interesujących sarkofagów, pochodzących z czasów rzymskich.

Przed Muzeum znajduje się pomnik Owidiusza wykonany przez włoskiego rzeźbiarza – Ettore Ferrariego w 1887 roku na zlecenie samych mieszkańców Konstanty, którzy zbierali fundusze na ten cel. Legenda mówi, że wyjęty spod prawa cesarz August spoczywa pod posągiem, jednakże tak naprawdę nie wiadomo, gdzie znajduje się jego grób.