Zamek Hrabiego Draculi

05 czerwiec 2014.

187
com_content.article
(16 razy zagłosowano, średnia ocena 4.75 na 5)
Zamek Hrabiego Draculi4.75 out of 50 based on 16 voters.


Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym Hrabią Draculą. Pierwowzorem tej tajemniczej postaci był Wład Palownik – XV-wieczny władca Transylwanii, Wołoszczyzny i Mołdawii.

Rumunia | Bajeczny zamek w Branie – czy tu mieszkał Drakula?
Rumunia | Bajeczny zamek w Branie – czy tu mieszkał Drakula? (by kyletaylor )

Mroczny Hrabia

„Palownik” nie jest przydomkiem przypadkowym – otóż srogi władca słynął ponoć z wbijania swoich przeciwników na pal.

„Zamek Hrabiego Draculi” to pojęcie nader często używane w przewodnikach po Rumunii. Nie jest ono jednak do końca jednoznaczne. Postać hrabiego-wampira jest bardzo chwytliwa turystycznie i wiele rumuńskich miejscowości z zapałem poświadcza jego niegdysiejszą obecność w danej okolicy.

Zamek Bran

Za najpopularniejszy zamek Draculi uchodzi średniowieczna budowla w Branie. Miejscowość Bran położona jest w odległości około 30 km na południowy-zachód od Braszowa.

Zamek został wzniesiony w XIV wieku, a władali nim królowie węgierscy. Budowla, choć bardzo efektowna, nigdy nie była zamieszkana przez słynnego Włada!

Rumunia | Pamiątki z Bran
Rumunia | Pamiątki z Bran (by emmanueldyan )

Skąd więc ta pomyłka? Zamek w Branie prawdopodobnie najbardziej odpowiada książkowemu opisowi monumentalnego domostwa Draculi.

Jest efektownie położony, niezwykle tajemniczy, złowrogi i romantyczny – doskonale pasuje do postaci mrocznego hrabiego. Budowla jest bardzo dobrze zachowana, dzięki czemu bardziej przyciąga turystów niż chociażby Zamek Poenari.

Rumunia (Bran) | Niestety sława zamku opiera się prawdopodobnie na fałszywej legendzie
Rumunia (Bran) | Niestety sława zamku opiera się prawdopodobnie na fałszywej legendzie (by horiavarlan )

Ruiny Poenari

Jak wskazuje nagłówek, Zamek Poenari (Cetatea Poenari) to głównie efektowne ruiny, położone w okręgu Ardżesz na Wołoszczyźnie (dla porównania – około 160 km od Braszowa).

Budowlę wzniesiono w XIII wieku, a w XV naprawdę przebywał tam Wład Palownik we własnej osobie. Odbudował on zrujnowaną cytadelę i uczynił z niej jedną ze swych kluczowych fortec.

Monumentalny zamek jest malowniczo ulokowany w sąsiedztwie Gór Fogaraskich, a żeby go zwiedzić, trzeba się wspiąć po 1440 schodach.

Rumunia | Zamek Poenari – prawdziwa (choć nieco mniej efektowna) siedziba Drakuli
Rumunia | Zamek Poenari – prawdziwa (choć nieco mniej efektowna) siedziba Drakuli (by Scott Kirk )

Zamki Draculi

Zwiedzając Rumunię możemy więc mówić o „zamku Draculi” i „prawdziwym Zamku Draculi”. Prawdą jest, że autor książki o mrocznym władcy Transylwanii – Bram Stoker nie wskazał dokładnej lokalizacji domostwa swojego bohatera.

Bran jest z pewnością miejscowością bardziej komercyjną, bazującą na nieco sfałszowanej legendzie, Poenari to ruiny o wyjątkowym, nieprzereklamowanym klimacie. Każdy, w zależności od turystycznych potrzeb i zainteresowań może wybrać, który zamek interesuje go bardziej, choć chyba najbliżej prawdy będziemy udając się po prostu na wyprawę wszystkimi śladami hrabiego Draculi w Rumunii.

Rumunia (Cetatea Poenari) | Z daleka robi jednak wrażenie
Rumunia (Cetatea Poenari) | Z daleka robi jednak wrażenie (by daniel_duce )