Kiedy jechać do Rumunii?

24 maj 2012.

89
com_content.article
(17 razy zagłosowano, średnia ocena 4.18 na 5)
Kiedy jechać do Rumunii?4.18 out of 50 based on 17 voters.


Rumunia leży w Europie Północno-Wschodniej, otoczona przez kilka krajów, posiadając też mały odcinek wybrzeża nad Morzem Czarnym. Na wschodzie i południu Rumunia jest względnie płaska, natomiast w głębi kraju i na zachodzie jej krajobraz kształtują Karpaty.

Rumunia | Na wypoczynek nad Morzem Czarnym poleca się czerwiec i wrzesień
Rumunia | Na wypoczynek nad Morzem Czarnym poleca się czerwiec i wrzesień (by nicubunuphotos )

Kilka słów o klimacie Rumunii

Klimat Rumunii można ogólnie określić jako umiarkowanie kontynentalny. Oznacza to, że zimy są często mroźne i śnieżne, zaś lata gorące, a nawet upalne. Ilość opadów nie jest właściwie bardzo duża, lokalnie w wyżej położonych regionach Karpat można stwierdzić większą ich ilość. Większość opadów występuje zwykle wiosną i latem, ale również zimą, przeważnie w postaci śniegu. W dolinach śnieg leży przeciętnie półtora miesiąca, a w wyższych regionach nawet trzy i pół miesiąca.

Nad czarnomorskim wybrzeżem nawet zimą panuje stosunkowo łagodny klimat. W głębi kraju i na przykład w dolinie Dunaju, zimy bywają naprawdę mroźne. Zaskakujące jest często nagłe przejście od zimy do lata. Wiosna jest przeważnie mało wyraźnie zaznaczona i klimatycznie zmienna. Za późne lato i jesień są bardzo dobrze widoczne i z reguły suchsze.

Opady

Suma opadów maleje z północy na południe, od zachodu na wschód i od gór w kierunku dolin. W Karpatach może spaść do 1400 mm deszczu, w regionie Mołdawii do 600 mm, w Siedmiogrodzie do 700 mm, a w dolinie Dunaju do 500 mm. Delta Dunaju stanowi najbardziej ubogi pod względem opadów region Rumunii. Najwięcej deszczu pada z reguły w czerwcu.

Rumunia (Braszów) | Na wycieczki i zwiedzanie kraju nadają się przede wszystkim miesiące przejściowe
Rumunia (Braszów) | Na wycieczki i zwiedzanie kraju nadają się przede wszystkim miesiące przejściowe (by tijsb )

Ze względu na wpływy kontynentalne klimat Rumunii może przybierać wartości ekstremalne. To znaczy: zima może być łagodna, ale też skrajnie mroźna (temperatury dochodzą do minus 25°C). Podobnie lato: może być przyjemnie ciepłe, albo upalne i bardzo suche (temperatury w Rumunii mogą przekraczać +40°C). Pogoda w Rumunii jest trudna do przewidzenia, ponieważ w poszczególnych latach występują znaczne różnice. Tak więc po deszczowym lecie w jednym roku może nadejść w roku następnym lato stulecia. Podobnie bywa z zimami.

Zróżnicowanie klimatyczne

Pod względem klimatycznym można wyróżnić w Rumunii trzy regiony, które wykazują wyraźne różnice.

  • Obszar wybrzeża nad Morzem Czarnym charakteryzuje stosunkowo łagodny klimat. Lata są słoneczne, ale niezbyt upalne, ponieważ można tutaj zawsze liczyć na przyjemną bryzę.
  • W Karpatach występują mroźne zimy i piękne, ale chłodne lata.
  • W dolinach Rumunii zimy są zwykle chłodne i z małą ilością słońca, za to lata bywają słoneczne i przez to upalne.

Rumunia | Na narty do Rumunii najlepiej wybrać się w lutym lub w marcu
Rumunia | Na narty do Rumunii najlepiej wybrać się w lutym lub w marcu (by Ray_from_LA )

Plażowanie, narty czy piesze wędrówki?

Najlepszy czas na podróż do Rumunii zależy od celu wyprawy. Na jazdę na nartach trzeba oczywiście wybrać miesiące zimowe. Jakkolwiek z opadami śniegu trzeba się liczyć nawet do maja, to godny polecenia jest okres od końca lutego do marca; śniegu jest jeszcze dużo, a przy tym nie doskwierają zbyt niskie temperatury.

Na wędrówki po Karpatach nadają się przede wszystkim miesiące od czerwca do września. W tym czasie możliwy jest również udany urlop wypoczynkowy nad Morzem Czarnym. Latem jest tutaj bardzo gorąco, tak że polecić można miesiące czerwiec i wrzesień, jako najodpowiedniejsze.

Na wycieczki i zwiedzanie kraju nadają się przede wszystkim miesiące przejściowe, które zwłaszcza na południu i zachodzie mogą być bardzo łagodne. Na wschodzie można liczyć latem na długie okresy słońca, podczas gdy na zachodzie, także latem, może często padać.